Serpentynit antygorytowy -
odrobina historii

Serpentynit antygorytowy pochodzący ze złoża Nasławice jest skałą metamorficzną. Jego nazwa pochodzi od minerału antygorytu, wykształconego w formie drobnych blaszek, który jest głównym składnikiem skały. Z uwagi na częste plamiste zabarwienie kamienia, a także żyłkową i falistą budowę, nazwano go od łac. słowa serpens (żmija, wąż).

Jak to się zaczęło

Serpentynity antygorytowe, wydobywane ze złóż, które otaczają masyw Ślęży od wschodu, były od bardzo dawna wykorzystywane przez człowieka. Na samym początku eksploatacji surowca wytwarzano z nich narzędzia pracy. Jak pokazują wykopaliska archeologiczne z rejonu góry Ślęży, wiele odnalezionych wyrobów zostało wykonanych właśnie z serpentynitu antygorytowego.

zdjęcie - 1
zdjęcie - 2

Co się zmieniło?

Eksploatacja złóż serpentynitu antygorytowego na Dolnym Śląsku prowadzona jest od lat 60. XX wieku. Zajmuje się tym firma KOSD z okolic Wrocławia.

Od początku działalności wykorzystujemy ten surowiec do produkcji kruszyw drogowych i budowlanych. Dzięki ogromnej wiedzy dotyczącej produkcji kruszyw hydrotechnicznych oraz  zoptymalizowaniu procesów technologicznych jesteśmy jednym z wiodących dostawców kruszyw mineralnych w Polsce.

Jak to jest teraz?

Obecnie serpentynit antygorytowy ma dużo szersze zastosowanie. Jako surowiec występuje w wielu postaciach – używanych do budowy dróg, dekoracji ogrodów po bardzo elegancką galanterię kamienną.

Serpentynit jako kamień ogrodowy otwiera wiele ciekawych możliwości aranżacji. Przerabia się go m. in. na otoczaki i grysy dekoracyjne, służące do układania ścieżek ogrodowych czy wykorzystywane przy projektowaniu oczek wodnych. To także doskonały materiał wypełniający do eleganckich gabionów, będących podstawą oryginalnych ogrodzeń oraz dekoracyjnych elementów małej architektury ogrodowej.

Warto też zaznaczyć, że serpentynit antygorytowy z Nasławic jest najbardziej dekoracyjną skałą występującą w Polsce, w różnych odcieniach zieleni, od barwy seledynowej, poprzez soczystą, ciemną zieleń, aż po zieleń wpadającą w czerń. Skałami współwystępującymi są często nefrytoidy i nefryty, które są uważane za bardzo cenne i efektowne kamienie ozdobne, najczęściej odznaczające się barwą zieloną.

zdjęcie - 3